facebook-icon

כלב נובח לא נושך

או פריקת אנרגיות לכלב נובח

מאת איילה נאור


מדוע כלבים נובחים ומה ניתן לעשות על מנת להפחית את הרעש, ההפחדה וההפרעה שנביחות עלולות לייצר.

 המאלפת איילה נאור עונה.

כדי לפתור בעיה של נביחות צריך למצוא את הסיבה בגללה הכלב נובח.

הנה כמה סיבות אפשריות. חשוב לדעת כי לעיתים יש שילוב של כמה סיבות יחד.

 1. ישנם גזעי כלבים אשר נובחים יותר מגזעים אחרים, למשל גזעי השמירה למיניהם שייעודם המקורי היה התרעה והרתעה.
 2. אצל כלבים רבים, נביחות נובעות מתסכול.

אם  יש לנו בחצר כלב חברותי אוהב אנשים, וגדר או מחסום אחר לא מאפשר לו להיות בקשר עם האנשים שעוברים ברחוב, הוא ינבח כדי למשוך את תשומת ליבם ולנסות להביא אותם אליו. ממש מתוך צורך חברותי.

גם כלב שאוהב לרדוף אחרי חתולים, מכוניות, אופניים וכד’ סביר להניח שינבח מתוך תסכול על שמשהו מונע ממנו לרדוף אחריהם.

 1. כלב טריטוריאלי מאד,  ינבח כדי להודיע שהוא בעל הבית ואינו מעונין באורחים.
 1. כלב משועמם. בהחלט ייתכן שכלבכם נובח כי הוא סובל משעמום, ומחפש לעצמו דרכים לשעשע ולהעסיק את עצמו.
 1. יש כלבים שנובחים כדי לעורר תשומת לב.
 1. כלבים חרשים עשויים לנבוח יותר מאחרים משום שהם אינם שומעים את עצמם.
 2. פחד הוא גורם מאד נפוץ לנביחות.

מה עושים ?

 חשוב מאד לדאוג שהכלב יוציא מרץ. לשם כך אפשר לפעול בכמה אפיקים:

 1. לוודא שהכלב מקבל מספיק פעילות גופנית, במיוחד לפני הזמנים בהם הכלב צריך להיות לבד בבית. פעילות גופנית תכלול טיולים ארוכים, משחקי הבאה  עם כדור אחד או יותר, משחקי משיכות בחבל עם הבעלים ומשחקים עם כלבים אחרים. אם אתם נוהגים לצאת להליכות, ריצות או טיולי אופניים, זו הזדמנות להוציא את כלבכם. יש להתייעץ עם הוטרינר המטפל ולקבל ייעוץ לגבי דרגת הקושי המתאימה לכלב ואיך לשפר את כושרו הגופני בהדרגה באופן שלא יזיק לו.
 2. כלבים פחדנים נובחים מתוך חשש, חוסר בטחון וכד’.  לרוב, רצוי ללמד אותם שמה שגורם להם לנבוח הוא בעצם לא עד כדי כך מפחיד.  יש כמה דרכים לעשות זאת, כשהפשוטה ביותר היא מתן חטיפים מייד כשמופיע הדבר המפחיד, והפסקת מתן החטיפים כשהדבר המפחיד נעלם.  תוך זמן קצר, רוב הכלבים מקשרים בין הדבר שבעבר הפחיד אותם לחטיפים, וכבר לא מפחדים.  במקרים קשים, חשוב להתיעץ עם מאלף ולטפל בשורש הבעייה, קרי בפחדנות.  שימו לב – נביחות מתוך פחד עלולות להתפתח לתוקפנות אם הן לא מטופלות!
 3. יש ללמד את הכלב שיש מקום קבוע אליו יונחה לגשת כשהוא נסער ואליו ייגש בעצמו אחרי הרגלה כדי להרגע. זה יכול להיות כלוב הטסה או חדר בבית. חשוב להרגיל את הכלב לתיחום באופן הדרגתי, ומומלץ להעזר במאלף מנוסה.
 4. יש לספק לכלב צעצועים ודברים בעזרתם יעסיק את עצמו.  במקרים של שעמום, צעצועי האכלה ממולאים באוכל ו/או בחטיפים יהיו יעילים ביותר למשל קונג, בקבוק סגול וכד’.  צעצועים כאלה יאתגרו את הכלב מנטלית ויעייפו אותו. חשוב לשים לב שהצעצועים שאתם מספקים לכלב בטיחותיים עבורו, ורצוי לתת אותם לכלב כשהוא נמצא בהשגחה בפעמים הראשונות.
 5. דבר חשוב נוסף הוא להקפיד על חוקים ברורים בבית. כמו כשאתם רוצים שהכלב לא יעלה על הספה, כך לחילופין שלא ינבח, וודאו שכל בני הבית לא מאפשרים לו לעלות על הספה וכשהוא נובח מורים לו לגשת למתחם המגן שלו ומעבר למתן הוראה אינם מתייחסים. כך הוא ילמד שני דברים:

                                 א.         לנבוח על מנת לקבל תשומת לב לא משתלם.

                                 ב.         יש בבית מי שאחראי אני לא חייב להיות על המשמר כל העת.

כדאי לספק לכלב אתגרים מנטליים. למשל, באמצעות אילוף, כדאי ורצוי ללמד את הכלב פעולות שונות, ולתרגל איתו פעולות אלה מספר פעמים במהלך היממה. הלמידה והתרגול  עצמם מאד מעייפים כלבים, כמו גם הצורך לחשוב ולהתרכז כאשר הם מבצעים פעולות מוכרות. אפשר ללמד את הכלב פעולות אשר ישלבו גם פעילות גופנית, למשל להקיף עץ בחצר ולחזור לבעלים, או ללכת לנקודות שונות ברחבי הבית, בסדר שונה בכל פעם. אפשר ללמד את הכלב כל מיני טריקים משעשעים, וכן פעולות שימושיות בחיי היום-יום.
לא פחות חשוב להשקיע מחשבה בהשלכות אפשריות למה שאתם מלמדים את הכלב לבצע.  למשל, אם תלמדו את הכלב לפתוח דלתות סביר להניח שהוא יתחיל לנסות לפתוח דלתות שונות בבית, וינסה לפתוח את דלת הכניסה כשאתם לא נמצאים.  אם תלמדו אותו לתת יד, יכול להיות שהוא יתחיל לשרוט לכם את המכנסיים או הרגליים בכל פעם שהוא ירצה תשומת לב. אם תלמדו אותו לנבוח כדי לסמן לכם דבר זה או אחר הוא ינבח גם כשלא יהיה זמן תרגול פשוט כדי להשתמש בכלי שהוא מכיר.

עלינו לזכור שנביחה היא צורת התקשורת  הכלבית. כדי ללמד את הכלב שלא להשתמש בה עלינו ללמד אותו דרכי תקשורת חלופיות.

בברכת ימים שקטים.

איילה נאור
אילוף ופתרון בעיות התנהגות בכלבים ובחתולים

Print Friendly