facebook-icon

איך לחבר בין כלב וחתול בבית?

מאת: אורלי זכאי

במטרה ליצור חיבור טוב בין כלב לחתול בבית ולשמור על שניהם בטוחים ושלמים, חשוב להתכונן בצורה הטובה ביותר.

התאמה למי שכבר בבית

תחשבו על האישיות של הכלב או החתול שלכם. אם אתם יודעים מנסיון עבר, שהכלב שלכם תקף באגרסיביות חתולים, יכול להיות שזו טעות, שיהיה מסוכן מדי לאמץ חתול.
אם אתם חושבים לאמץ כלב ויש לכם חתול בבית שהגיב בעבר בפחד קיצוני כשראה כלב, יכול להיות שזה יגרום לסטרס גדול מדי לחתול.

נסו לבחון את האישיות של בעל החיים שלכם ובמקביל את האישיות של בעל החיים שתרצו לאמץ, כדאי לשלב בתהליך הבחירה איש מקצוע כדי להגדיל את הסיכוי להצלחה.

 

חתול בבית

 יום המפגש

לפני שמביאים הביתה כלב חדש, מומלץ מאד לארגן סביבת מחיה מתאימה לשני בעלי חיים.

 • צלחת אוכל וכלי מים מופרדים.
 • מיקום ארגז צרכים – אפשר להעלות את הארגז למדף גבוה, כזה שהכלב לא יוכל להגיע ולהפריע לחתול. (כך תמנעו מכלבים מסוימים לאכול את הצרכים של החתול) חשוב להשאיר את הארגז פתוח לגמרי כדי שתהיה לחתול שליטה על הסביבה שלו גם בזמן עשיית צרכים. חתול לא צריך פרטיות בשירותים אבל בהחלט זקוק לבטחון. במיוחד כשמגיע הביתה בעל חיים חדש.
 • מקומות טיפוס ותצפית גבוהים – כך שבכל פעם שהחתול הוותיק ירגיש מאוים, או ירצה מקום רגוע, הוא יוכל לטפס לגובה, להירגע ובמקביל גם לתצפת על הסביבה כדי להיות בטוח ששום דבר רע לא מאיים עליו.
  יכול להיות שיבחר להיכנס לארון הבגדים, זה גם בסדר. מה שחשוב שזה שתארגנו עבורו מקומות מנוחה ומסתור מחוץ להישג ידו של הכלב ונוחים לתצפית.

 

כלב וחתול יחדיו בביתאם החתול הוותיק רוצה לאכול מכלי האוכל שהנחתם עבור הכלב, אפשרו לו. זה הבית שלו, עד לפני רגע הוא יכול היה להסתובב חופשי בכל הבית וכך זה צריך להיות גם בעתיד. מבחינתו, מישהו חדש נכנס לטריטוריה שלו, זה מלחיץ ולא בהכרח רצוי, לכן אם תתנו לו להיות בשליטה, תהיו רגועים אבל ערניים וזהירים, כך גם הוא יהיה ברוב המקרים.

אם הוא נושף, זו דרכו להעביר מסר שזה הבית שלו לפני הכל.

* תחזיקו חטיפים טעימים ביד ובכל הזדמנות שהחתול הוותיק נינוח (חשוב מאוד שתכירו את שפת הגוף שלו, הוא הרי מדבר מקצה הזנב ועד קצה השפם( חזקו אותו על ידי חטיף טעים במיוחד.

 

כלב בבית

כשתביאו חתול חדש, היכנסו איתו לחדר שקט ופתחו שם את דלת כלוב הנשיאה. ודאו שבחדר הזה יהיו כלי אוכל, מים וארגז צרכים ותנו לו להחליט מתי לצאת מהכלוב, מבלי להאיץ בו.  בכל מקרה שבו אתו בחדר.

אם הוא יצא והסתתר בארון או מתחת למיטה, זה בסדר, תנו לו את הזמן להתרגל אליכם ולריחות החדשים.

כעבור כמה ימים ניתן לתת לו להגיח מהחדר לחלל הבית. כמו בפרק הקודם עליכם לדאוג לו למקומות מפלט ואפשרות לעלות לגובה הרחק מהכלב לתחושת ביטחון.

 

מה התפקיד שלנו כמאמצים?

 • לארגן מראש, לפני האימוץ, סביבה מתאימה לשני בע”ח כפי שתואר להלן,
 • ללמוד את ההבדלים בשפת הגוף של החתולים והכלבים – יש סימנים שנראים לנו זהים אבל מעבירים מסר הפוך לגמרי. למשל כשכוש זנב. אצל חתול תמיד מעיד על מתח. לכן לימדו את בעלי החיים שהחלטתם לאמץ אליכם הביתה.

 

בשבועות הראשונים

 • חזקו את החתול על התנהגות חיובית שתרצו לשמר ולפתח, כך למשל, כאשר החתול שוכב או יושב רגוע בסלון, תנו לו חיזוק בצורת חטיף, ליטוף או משחק – מה שעובד בשבילו הכי טוב.
 • אם החתול עבר ליד הכלב ונשאר רגוע, חזקו אותו.
 • אם החתול בודק ומרחרח את המטה של הכלב (כשהכלב בטיול, או אתכם ברצועה) ונשאר רגוע, חזקו אותו וכך הלאה, לפחות בשבועיים שלושה הראשונים.
 • תמצאו כמה שיותר מצבים כאלה במהלך היום, שתוכלו לחזק אותם, כדי שיבינו שההתנהגות הזו משתלמת להם.

אם החתול מגיב בחרדה גדולה או ברצון לתקוף, צריך לקבל עזרה מקצועית במהירות האפשרית.

 

אחרי כשלושה שבועות, בהנחה שעשיתם תהליך נכון, תהיה לנו אינדיקציה, אם העשן מתחיל להתפזר ומערכת היחסים עולה על דרך המלך. אם כן, תמשיכו לספק לחתול ולכלב את כל הצרכים הפיזיים והמנטליים ששניהם זקוקים להם והדברים יסתדרו.

חשוב שאחרי התקופה הראשונה, תבחנו את המצב טוב ותבינו, אם החתול יהיה מרוצה מהרכש החדש, או שהוא יאלץ לחיות בפחד וסטרס וההיפך. אנחנו הרי רוצים בטובתם ולא לגרום לאף אחד מהם לחיות את חייו בחרדה. חרדה בסופו של דבר עלולה לפגוע בהם בריאותית. לכן במצבים מסוימים, כדאי בצער רב, לחפש בית אחר ומתאים יותר לבעל החיים החדש.

 

הגישה שאומרת שצריך מיד להפריד בחדרים נפרדים היא שגויה. הגישה הזו לרב מעצימה את הסטרס. הם הרי יודעים שיש מישהו מעבר לדלת, אבל אין להם שום אפשרות לבדוק מי זה ולמה הוא לא יכול להיכנס עכשיו לחדר, שהיה הטריטוריה שלו עד לפני רגע.

במצבי סטרס, בעלי חיים יגיבו באחת משתי האפשרויות: Fight or Flight  – לתקוף או לברוח

אם אין לבעל החיים לאן לברוח, הוא כנראה יתקוף. בריחה עבור חתול יכולה להיות למדפים גבוהים, מקומות תצפית גבוהים ונעימים שמהם החתול יעשה מה שצייד עושה – יגן על עצמו ויהיה בשליטה על המתרחש בסביבה. או חלון פתוח לחצר. את המדפים צריך להכין מראש לפני שמכניסים כלב הביתה. לכלב יש לאפשר גישה למרבץ שלו, לכלוב הטסה מרופד או מיטה, למקום שם החתול לא יכנס.

 

איך הרפואה הסינית יכולה לעזור בחיבור בין השניים?

מעברים והסתגלות למצבים חדשים, או כל שינוי משמעותי אחר בחיי בעלי החיים שאתנו, מהווים ממקור ללחץ. מערכת הלב והכבד קשורות ומושפעות יותר מכל מערכת אחרת בשלבים הראשונים.

עומס או לחץ על כל אחת מהמערכות הללו לאורך זמן, על פי הרפואה הסינית, יגרום לתקיעות בזרימת הצ’י התקינה ולבסוף יפגעו בבריאות הפיזית של בעלי החיים וגם בבריאות הנפש.
סימנים אופייניים לחולשת ופגיעה בלב על פי הרפואה הסינית עשויים להיות חרדות, קושי להירדם, שינה קלה, חוסר שקט ועצבנות, קושי להתרכז ועלולים להופיע פצעים או אדמומיות על קצה הלשון.

הכבד שאחראי על פי הרפואה הסינית לזרימה חלקה של צ’י לכל איברי הגוף, אחראי גם לאיזון הרגשות.
הסימנים העיקריים לתקיעות של צ’י הכבד הם עצבנות וחוסר סבלנות, התנהגות אגרסיבית, יציאות רכות או עצירות לסרוגין. הסימנים עלולים להחמיר עד כדי זעם ואגרסיביות קיצונית.

 

צמחי מרפא להרגעה והתמודדות עם שינויים – כדי לעזור לכלב או לחתול להתמודד עם שינויים ולהסתגל בקלות יחסית למצב החדש שנוצר בבית (שלא בבחירתו), נוכל לתת פורמולה של צמחי מרפא, שמטרתה לאזן את הנפש. נוכל לתת את הפורמולה לפני החיבור וגם לאחריו בתקופת ההרגלה. הצמחים יעזרו להתמודד טוב יותר עם השינוי.
פורמולה כזו ניתן לקבל אך ורק בהתאמה של מטפל מוסמך ברפואה סינית. הפורמולה יכולה לכלול צמחי מרפא כמו: fu ling, suan zao ren, ren shen ועוד.

על אף שמדובר בצמחים ולא בחומרים כימיים, עדיין כדאי לתת אותם באחריות ובמעקב והם בשום מקרה לא יחליפו ארגון סביבתי מתאים וסיפוק כל הצרכים הפיזים והמנטאלים של הכלב והחתול בבית המשותף.

“כרית הרגעה” – אם מדובר בלחץ מינורי תוכלו להכין בבית “כרית הרגעה” שמכילה צמחים כמו לבנדר, ולריאן ורוזמרין. הכניסו אותם לתוך בנדנה או שקית בד קטנה, סגרו טוב ותניחו אותה מתחת לכרית שלהם.

 

בברכת אימוצים שיעלו יפה וייוצרו חברויות נפלאות בין כלב חתול ואדם

אורלי זכאי– הקליניקה לרפואה סינית ושיקום בעלי חיים  וצוות “חיי כלב”

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly