פאנל הקאות – ד”ר שגיא דננברג, וטרינר ומטפל התנהגותי עונה

כלבים מקיאים מכמה סיבות שונות

מחלת תנועה (MOTION SICKNESS) נגרמת כתוצאה ממידע סותר שמגיע למוח מהעיניים וממערכת שיווי המשקל באוזן התיכונה. המידע מהעין מצביע על תנועה אורכית מאוזנת  (בגלל קווי אופק שמצטלבים במרחק) ואילו המידע מהאוזן, מצביע על תנועה שאינה קבועה, כמו עליות וירידות תכופות או סיבובים. כאשר מרכז השליטה במוח אינו מסוגל לפצות על ההבדל ולהרכיב תמונה נכונה מתפתחת מחלת תנועה. מרכז שיווי המשקל באוזן התיכונה (VESTIBULAR APPARATUS) מחובר גם הוא למרכז השליטה בבחילות ובהקאות (CTZ) ולכן מתפתחת תחושת בחילה שלרוב מלווה בהקאות.

הטיפול הוא לרוב באמצעות אנטי-היסטמינים (ANTIHISTAMINES) למיניהם. במקרים קלים שורש זנגביל (GINGER) יכול לעזור.

כלבים מסויימים סובלים מחרדת נסיעה. זו יכולה להיות תוצאה של פחד ממחלת תנועה על סמך נסיון קודם, נסיעה טראומטית או כל אירוע טראומתי בעבר שנקשר לנסיעה, כמו פחד שמקושר לנסיעה (לדוגמא נסיעה ברכב אך ורק לוטרינר).

הסימנים דומים למחלת תנועה אך סימני החרדה לרוב מתחילים לפני הנסיעה ואפילו לפני הכניסה לרכב.

הפתרון לבעיה זו משלב שינוי התנהגותי, לפעמים בשילוב תרופות. חשוב לזכור שמחלת תנועה יכולה להיות מלווה בחרדה ולכן צריך לטפל בשתי הבעיות יחד. כמו כן לפעמים קשה להבדיל בין הבעיות. כמה דרכים שעוזרות להבחין בין הבעיות כוללות נסיעת מבחן וטיפול תרופתי.

אם הכלב מראה בחילה והקאות רק כאשר הוא נוסע לוטרינר או מספרה ולא לפארק או לים (מקום שנוא לעומת מקום אהוב) סביר להניח שהבעיה היא חרדה לא מחלת תנועה. מתן טיפול למחלת תנועה יפתור בעיה זו אבל לא את החרדה.

רצוי וחשוב להרגיל כלבים לנסיעות על ידי קישור בין זמנים או מצבים חיוביים ונסיעה ברכב (לדוגמא מתן חטיפים וצעצועים בזמן הנסיעה). כמו כן, התהליך חייב להתבצע בהדרגה ותחת שליטה. זאת אומרת מתחילים בנסיעות מאד קצרות או אפילו כאשר הרכב בחנייה, ועוצרים כאשר הכלב מראה סימני חרדה או בחילה.

כאשר כלב, שבעבר נסע ברכב ללא בעיה כל שהיא, מתחיל לסבול מהקאות במהלך הנסיעה, חשוב לקחת את הכלב לבדיקה מלאה (כולל בדיקות דם) על ידי הוטרינר. ישנן בעיות שעלולות להתפתח ולגרום לסימנים דומים למחלת תנועה או חרדה בשעת נסיעה.

Sagi Denenberg DVM, MACVSc (Veterinary Behaviour)
ECVBM-CA Elig,
ACVB Elig.
Assoc. Editor Veterinary Information Network

North Toronto Animal Clinic
Veterinary Behaviour Services
www.northtorontovets.com
881-2752 (905)

Print Friendly