שיתוף בפייסבוק

פאנל ליטוף בזמן פחד וחרדה

לכבוד עונת הרעמים והברקים, ולקראת פורים שיגיע אלינו בעוד פחות מחודשיים, “כינסנו” שוב את פאנל המומחים שלנו לענות על שאלה שמעסיקה רבים מאתנו, ויש עליה דעות שונות, וכדאי לעשות סדר בשאלה הזו, אחת ולתמיד:

האם ליטוף בזמן לחץ וחרדה (כמו למשל בזמן רעמים וברקים או זיקוקים וכד’) מגביר ומחזק את הלחץ והחרדה, או שדווקא מרגיע את הכלב?

ליטוף מרגיע

איילה נאור עונה:

תלוי מאד בצורת הליטוף וההתייחסות. ליטוף מרגיע, איטי, עם “יד כבדה”, ובאיזורים מסויימים בגוף – יעזור להרגיע את הכלב. יש כלבים שהחזקה קרוב לגוף או אפילו סתם מגע יעזרו להם להרגע. לעומת זאת, ליטוף תזזיתי, מהיר ולא רגוע רק יעורר יותר את הכלב ויגביר את החרדה.

גיא תיכון מוסיף :

מאוד תלוי סיטואציה.

כלב שמגלה פחד בפעם הראשונה מדבר מסויים ורץ לבעלים כדי להרגיש מוגן, חשוב מאוד לנסות ולהרגיע, אולי ליטוף, אולי רק לעמוד ליד וכו’. אם נשלח את הכלב מאיתנו אנחנו מלמדים אותו שאין טעם לרוץ אלינו כשהוא מפחד ואולי יברח למקום אחר וכך, אנחנו עלול לפגוע באמון שלו.
אישית, אני רוצה שהכלב יבוא אלי כשהוא מפחד, כך אני יכול להרגיע אותו ולהשתלט על המצב בקלות.

להמשך קריאה…

נובי כרמל משיבה:

ליטוף מרגיע את הכלב בתנאי שזה נעשה נכון ואנחנו מעבירים תחושה שזה באמת בסדר.
כדי להבין את המצב נשווה אותה לרגע לבני אדם.
ילד שמפחד מחושך לא נזרוק אותו לחדר חשוך, אלא נתווך את הסיטואציה בעזרת פרשנויות מקלות מה יש בחושך, בעזרת השארת אור קטן , פרשנות שונה על הסיטואציה.
בחזרה לכלבים –
ברגע שיש רעש מפחיד אני מדברת בקול רגוע, מפעילה רעש ממסך כמו או משהו אחר שמעמעם את הקול המפחיד וכך הלאה.
ללטף זה טוב אבל חשוב מאד שהמגע יהיה יציב, נוכח, לא חזק מדי אבל גם לא רופף.


יוסף טוויטו נותן לנו את זווית הראייה שלו בנושא:

התגובה למגע בעת חרדה משתנה מאד מאד מכלב לכלב. מתוך כך עד היום לא גיבשתי דעה חד משמעית בנידון.
בעיקרון זה ענין של ניסוי וטעיה. אי אפשר לדעת מראש איך הכלב יגיב ולכן בזמן אמיתי צריך לנסות. להסתכל על שפת הגוף של הכלב, בעיקר לא להתיחס למצב כאילו זה בינו לבינכם, אלא להבין שזה הוא והפחד שלו. לא להעלב אם המגע שלכם לא מרגיע אותו ופשוט להפסיק .הכי חשוב לשדר עסקים כרגיל. הסחת הדעת ע”י פעילות שגרתית מוכרת כמו תרגילי משמעת או משחק .דווקא מגע לא יהיה האופציה הראשונה לרוב הכלבים.

שושנה פורבס מעמיקה ומסבירה:

יש ליטוף ממריץ, ויש ליטוף מרגיע. אבל בגדול, התשובה היא “לא, ליטוף לא מחזק פחד”. פחד הוא רגש, לא התנהגות, ולכן חיזוק לא ישנה אותו.

להמשך קריאה…

לקריאה נוספת מפנים אתכם למאמרו של ד”ר שגיא דננברג שדן בפחדים מסופות ורעמים.

בברכת חורף חמים ונעים

צוות אתר חיי כלב

Print Friendly