מתי ניתן להתחיל להוציא גור לטיולים, לעשיית צרכים, לחשיפה ולחיברות?

נעה שפלר, מאלפת ומטפלת התנהגותית, בעלת בית ספר למרקר טריינינג:

חלון ההזדמנויות לחשיפת הגור נפתח בגיל 6 שבועות, ונסגר בין הגיל 12-14 שבועות.  כל מה שהגור ייחשף אליו בשלב הזה ותהיה לו עימו חוויה טובה –  יתקבל כחלק טבעי מעולמו.

לעומת זאת, דברים שהגור לא יזכה לפגוש בשלב הזה, או שיצרו אצלו פחד או טראומה, הגור יגיב אליהם בצורה שלילית גם כשיהיה בוגר.  לכן יש חשיבות עליונה של חשיפה נכונה והדרגתית בשלב הזה, למרות הסיכון (הקטן יחסית) שהגור יידבק במחלה.

מומלץ להוציא את הגור החוצה בצורה זהירה כבר בגיל 7 שבועות (בהנחה שהגור קיבל חיסון ראשון שבוע לפני כן), תוך נקיטת אמצעי זהירות להגנה על בריאותו הפיזית והנפשית.

ההמלצה האישית שלי היא לצאת עם הגור לטיולים בסביבה הקרובה לבית, לבקר אצל חברים בבתיהם ולהזמין חברים וקרובים אלינו הביתה.  ניתן ורצוי להרגיל אותו לכל דבר אותו הגור יפגוש בבגרותו: אנשים מאוכלוסיות שונות, כלי רכב מסוגים שונים, קולות וריחות שונים, משטחים שונים ללכת ולטפס עליהם וכן הלאה. כמו-כן, חשוב להפגישו עם כלבים נחמדים, מחוסנים ובריאים כדי לחברת וללמד אותו תקשורת והתנהגות כלבית נכונה עם בני מינו.

אמצעי הזהירות בהם יש לנקוט  בעת חשיפת הגור:

הימנעו מטיולים במקומות בהם יש כלבים רבים (גינות כלבים) או צואת כלבים (“השירותים השכונתי”).

במידה ומתקרב אלינו כלב זר בזמן הטיול, יש להרים את הגור על הידים כדי למנוע מגע בין הכלבים.

יש להשגיח שהגור לא יאכל דברים אסורים בחוץ (כגון זבל, חרקים, חפצים שעלולים לפגוע בו).  אין בעיה עם לעיסת מקלות, עלים וכו’ בהשגחה צמודה ותוך היכרות עם הגור הספציפי (האם יש לו נטיה לבלוע?).

למען  שמירה על בריאותו הנפשית של הגור:

החשיפה לעולם צריכה להיות זהירה והדרגתית. מתחילים מטיולים ברחובות ואזורים שקטים, ועוברים בהדרגה גם למקומות קצת יותר סואנים.

 לא להעמיס על הגור חוויות וגירויים שיהיו “יותר מדי בשבילו”!  חשוב להיזהר מדברים שעלולים להבהיל אותו , שכן הם עלולים לגרום לו לטארומה לכל החיים.   רצוי מאוד לקחת עימכם בכל יציאה חטיפים מיוחדים (כמו חתיכות עוף קטנטנות) ולתת לגור חטיפים בכל פעם שהוא פוגש במשהו או מישהו חדש, כדי לחבב אותם עליו ולייצר אצלו הקשר חיובי למצב.

במידה והגור חששן או חשדן מטבעו, רצוי לפנות לקבלת הדרכה ממטפל התנהגותי כבר עכשיו, כדי לבצע את החשיפה נכון ולעזור לגור להתגבר על פחדיו;  אחרת, מצבו רק ילך ויחמיר ככל שיתבגר, וזה עלול להוביל לבעיות התנהגות ואף לתוקפנות בעתיד.

Print Friendly