מתי ניתן להתחיל להוציא גור לטיולים, לעשיית צרכים, לחשיפה ולחיברות?

איילה נאור, מאלפת ומטפלת התנהגותית, משתתפת קבועה בתחרויות ריקוד מקצועיות לכלבים:

אני ממליצה לאנשים להתחיל להוציא את הגור כמה שיותר מוקדם, אבל עם מגבלות

  • לפני חיסון ראשון על הידיים או בתוך מנשא בלבד.  אפשר להוריד לרצפה במקומות אליהם לא מגיעים כלבים אחרים בכלל (חצר סגורה הרמטית וכד’).  רצוי להפגיש אותו עם כלבים בריאים ומחוסנים, שידוע שהם מסתדרים היטב עם גורים.
  • החל מכמה ימים אחרי חיסון ראשון, רוב זמן היציאות החוצה יהיה על הידיים, אבל אפשר להתחיל לתת לגור להסתובב על הרצפה במקומות אליהם כמעט לא מגיעים כלבים אחרים.  חשוב להשגיח על הגור היטב כדי לוודא שהוא לא אוכל או מגיע לדברים לא רצויים (למשל צואה של כלבים אחרים, או אפילו איזור בו כלבים נוהגים לסמן).  אפשר לאפשר לו להפגש עם כלבים בריאים ומחוסנים, שידוע שהם מסתדרים היטב עם גורים.
  • החל מכמה ימים אחרי חיסון שלישי אין בעייה להניח לגור להסתובב באופן חופשי על הרצפה (תוך שמירה על אמצעי זהירות שלא יכניס דברים לפה), בחוץ ולהפגש עם כלבים בריאים ומחוסנים שידוע שמסתדרים עם גורים.

במקרה של נארדו, כלבי האישי, שנמצא אצלי מגיל צעיר, נתתי לו ללכת לבד בחוץ מהרגע שהוא הגיע אלי (אחרי חיסון ראשון), תוך ידיעה שיש סכנה שהוא ידבק במחלות קשות.  למרות זאת, החשש מהמחלות קטן מתגמד לדעתי מהודאות של התפתחות בעיות התנהגות בגור שלא נחשף לסביבה בתקופה הקריטית.

Print Friendly