פאנל בנושא החשיבות של עיקור וסירוס

ד”ר ארז אבן חן, מהמרכז הווטרינרי המתקדם: כלב ים:

 

האם את/ה ממליץ ללקוחותיך לעקר ולסרס את הכלב/ה שלהם? ולמה?

ממליץ בהחלט גם על עיקור וגם על סירוס. הפעולות הללו מונעות מחלות שונות, בעיות התנהגות רבות וכן רבייה בלתי מבוקרת.

האם יש יתרונות לעיקור וסירוס? ואם כן מהם?

עיקור – יכול למנוע גידולי עטין, ללא עיקור, כל כלבה שלישית תחלה בגידולי עטין, במידה והעיקור מבוצע בגיל צעיר. אם העיקור יתבצע בגיל מאוחר יותר, תהיה ירידה בשכיחות המחלה בצורה משמעותית, אבל היא לא תמנע לחלוטין. בנוסף, עיקור מונע דלקות רחם (בלי עיקור כל כלבה רביעית תחלה), בעיות עור שונות, מחלות הורמונאליות שונות.

סירוס – מונע דלקות ומחלות נוספות בפרוסטטה, גידולי אשכים, שבר פרינאלי (הרניה של רצפת האגן בכלבים זכרים – יחסית נפוץ), בעיות של אגרסיביות ובעיות התנהגותיות אחרות, קרבות סביב כלבות מיוחמות.

האם יש סכנות בעיקור וסירוס? ואם כן, מהן?

הסכנות העיקריות הן כמו בכל ניתוח – סיכוני הרדמה כללית, סיכונים של ניתוחים כמו זיהומים או דימומים – כל עוד הטכניקה טובה וההרדמה בתנאים טובים, הסטטיסטיקה של סיבוכים או סיכונים מאד נמוכה – פחות ממקרה אחד ל-1000 מטופלים

בשלב מאוחר יותר – עליה במשקל (פשוט צריך יותר מודעות ולשמור) ואצל נקבות עליה בשכיחות בעיות של טפטוף שתן בגיל מבוגר יותר…

האם העיקור או הסירוס יפגעו בכלב/ה שלי?

עיקור וסירוס לא פוגעים בכלב/ה. לצערנו ישנם מיתוסים שגויים רבים בנושא – טענות שהאופי משתנה, שיש ירידה בחיוניות וכד’. לשמחתנו אין זה המצב ואין לכך כל בסיס.

האם עיקור וסירוס גורמים להשמנה?

עיקור וסירוס יכולים לגרום לירידה בדרישות האנרגטיות של הכלב/ה. חשוב לשים לב לכך ולהתאים את כמות המזון ביחס לדרישות. חשוב להבין שההשמנה מתרחשת בעקבות תזונה לא מאוזנת מספיק, ולא בעקבות הניתוח ושלרוב הכלבים יש נטייה להשמין באופן קבוע גם ללא ניתוחים אלה, כך שהתפקיד של הבעלים הוא לשלוט בכמויות המזון.

מהו הגיל המומלץ לעיקור וסירוס?

ההמלצה היא סביב גיל 6 חודשים – בנקבות מאד כדאי לעקר לפני ייחום ראשון

האם כל כלב יכול לעבור סירוס וכל כלבה יכולה לעבור עיקור?

כן. למעשה לעתים אנו נתקלים בגישה שאחרי גיל מסויים כבר לא כדאי לעשות את הניתוח. גישה זו שגויה בייחוד מכיוון שרוב המחלות שאנו מעוניינים למנוע עולות בשכיחותם ככל שמתקדמים בגיל ולכן גם כלבה בת 9 שעדיין במצב גופני ובריאותי טוב היא מועמדת טובה בהרבה לניתוח מכלבה שכבר פיתחה דלקת רחם או גידולי עטין וכבר יש חששות לסיבוכים בעקבות המחלה…

אילו בדיקות צריך לבצע לפני הניתוח?

אנו ממליצים לבצע ספירת דם לכל כלב/ה המיועדים לעבור ניתוח או הרדמה כללית. בכלבים מבוגרים יותר – אנו ממליצים על בדיקות נוספות כגול בדיקה לתפקוד כליות, פאנל כימיה מלא או צילומי רנטגן של החזה.

שמעתי שכלבים מסורסים וכלבות מעוקרות מקבלים הנחה באגרת הרשיון השנתי, זה נכון?

בהחלט. ההפרש באגרה הוא כמעט 100 ₪ ולאורך חיי הכלב זה מתבטא בחסכון לא מבוטל. כיום למעשה קיימת הצעת חוק לקנוס במאות שקלים בעלים של כלבים לא מעוקרים/מסורסים כדי לדחוף את הבעלים עוד יותר לבצע את הניתוח.

Print Friendly