פאנל בנושא החשיבות של עיקור וסירוס

ד”ר ערן גרין מהמרכז הוטרינרי רמת השרון: 

 

האם את/ה ממליץ ללקוחותיך לעקר ולסרס את הכלב/ה שלהם? ולמה?

אנו במרכז הוטרינרי רמת השרון ממליצים מאוד על עיקור כלבות!!! וסירוס כלבים!!!

האם יש יתרונות לעיקור וסירוס? ואם כן מהם?

לניתוח עיקור וסירוס יש יתרונות רבים:

בריאותי: עיקור כלבה בגיל צעיר מונע כמעט לגמרי (~90%) התפתחות סרטן העטינים ומונע לגמרי סרטן רחם ושחלות בכלבות מבוגרות.

עיקור כלבות מונע לגמרי התפתחותן של דלקות רחם(pyometra) . דלקות אלה, הנגרמות בשל שינויים הורמונאליים החלים בגופן של כלבות לא מעוקרות, הינן מסכנות חיים ונגמרות, ברוב המקרים, בניתוח עיקור חירומי. ניתוח זה טומן בחובו סכנה לחיי הכלבה ומחירו יקר משמעותית ממחיר ניתוח עיקור רגיל.

עיקור הכלבה מונע בעיות הורמונאליות שונות בכלבות דוגמת הריון מדומה, בעיות עור הורמונאליות ועוד.

סירוס כלב, מונע בעיות הנובעות מגדילה טבעית של בלוטת הערמונית (פרוסטטה), כולל זיהומים, דלקות קשות, וחסימות בדרכי השתן!

סירוס כלב מפחית את ההפרשות המוגלתיות מקצה אבר המין שלו ומונע גידולי אשכים וכן מפחית את הסיכוי לגידולים סביב פי הטבעת בגיל מבוגר.

התנהגותי: כלבות מיוחמות מושפעות משינויים הורמונאליים הגורמים לשינויים התנהגותיים; הכלבה הופכת קולנית וחסרת שקט, מפרישה הפרשות דמיות מאיבר מינה ונוטה לברוח על מנת לחפש זכרים. בזמן היחום מושכת הכלבה זכרים רבים המתגודדים סביבה (או סביב לבית) ועלולים להוות מטרד לבעלי הכלבה ולשכנים.

כלבים מסורסים מתקוטטים הרבה פחות עם כלבים אחרים, ולא ננשכים ונפצעים! 2.כלבים מסורסים לא בורחים מהבית על מנת להזדווג עם נקבות מיוחמות בשכונה – דבר אשר מקטין מאד את סיכוים להיפגע בתאונות דרכים! 3.כלבים מסורסים לא מסמנים בשתן את הבית והסביבה!

אידיאולוגי/ סביבתי: בסביבה המודרנית בה אנו חיים יש פיצוץ אוכלוסין של כלבים (וחתולים) נטושים המתרבים ללא בקרה. רובם המוחלט של הגורים ימצאו את מותם בשל מחלות, תאונות דרכים, רעב ופגעי מזג אויר. עיקור הינו פעולה הומאנית שנועדה למנוע מצבים קשים מעין אלה.
נסו להיזכר בפעם האחרונה בה הייתם בכלביה עירונית או במכלאות של אחת העמותות הדואגות לבעלי חיים עזובים. כיצד הרגשתם אל מול עיניהם של עשרות הכלבים העזובים במקום? מצב זה יכול היה להימנע בזכות הטמעת העיקור כפרוצדורה שגרתית.

האם יש סכנות בעיקור וסירוס? ואם כן, מהן? והאם העיקור או הסירוס יפגעו בכלב/ה שלי?

לניתוח עיקור אין כל השפעות שליליות או חסרונות משמעותיים העלולים לפגוע בכלבה המעוקרת.

ניתוח סירוס הוא ניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מהירה מאד – והכלב חוזר הביתה באותו יום של הניתוח! ככל שעושים את הניתוח בגיל צעיר יותר, השפעת הניתוח יותר חזקה. ובניגוד לדעה הרווחת סירוס לא מקטין את החשק של כלבים לשחק, הם יחזרו לעצמם תוך 24-48 שעות.

האם עיקור וסירוס יכולים להשפיע על ההתנהגות של הכלב/ה שלנו? ואם כן באיזה אופן?

בניגוד לדעה הרווחת, לפיה עיקור משנה את אופיו של בעל החיים, בפועל שנים של ניסיון ומחקר בנושא הוכיחו כי אין כל שינוי באופיו של בעל החיים. הכלבה נשארת בדיוק אותה הכלבה כפי שהייתה.

הסירוס מוריד בצורה ניכרת רמות טסטוסטרון, מה שהופך את הכלבים לקלים יותר מבחינה התנהגותית. כלבים מסורסים פחות נוטים לאגרסיביות כלפי אנשים ולכלבים אחרים, יש סיכוי נמוך יותר כי יתעלמו מהוראותיכם בזמן הטיולים, והכלבים קלים הרבה יותר לאילוף.

כלבים מסורסים פחות יחפשו ריחות בחוץ ובתוך הבית, פחות אובססיביים ברחרוח הסביבה שלהם. והם אינם מסמנים בשתן את הבית.

בנוסף, סירוס מונע זיווגים לא רצויים וגורים שאין להם בית.

כלבים מסורסים בורחים פחות מהבית ע”מ להזדווג עם נקבות מיוחמות בשכונה, דבר אשר מקטין מאוד את סיכוייהם להיפגע בתאונת דרכים ולהיקלע לקרבות כלבים.

כלבים מסורסים הינם בריאים יותר –  לא יפתחו סרטן אשכים, דלקות בפרוסטטה וגידולים מסויימים.

האם עיקור וסירוס גורמים להשמנה?

מיתוס פופולארי הוא שעיקור או סירוס גורמים לחיית המחמד שלנו להשמין. השמנה נגרמת בשל אכילה רבה (=צריכת קלוריות עודפת). ניתוח עיקור אינו גורם, בשום דרך, לעליית משקל. כל עוד נקפיד על דיאטה מתאימה ואורח חיים בריא (טיולים ופעילויות המאפשרות הוצאת אנרגיה), חיית המחמד שלנו לא תשמין או תהפוך לעצלה.

הסיבה האמיתית להשמנה היא כמות גדולה מידי של אוכל או כמות פחותה של פעילות. הורדת 10% מכמות האוכל או עליה בפעילות יפתרו בעיות השמנה.

מהו הגיל המומלץ לעיקור וסירוס?

אנו ממליצים לעקר או לסרס את בעל החיים בגיל  6 חודשים.

אילו בדיקות צריך לבצע לפני הניתוח?

על מנת לוודא שבעל החיים בריא לחלוטין. יש לבצע ספירת דם על מנת למזער אפשרות של תופעות לוואי או סיבוכים במהלך ההרדמה.

Print Friendly